Πέμπτη 15 Ιανουαρίου 2009

Ο ΓΡΙΦΟΣ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΪΝ

Υπάρχουν 5 σπίτια, 5 διαφορετικών ανθρώπων. Σε κάθε ένα σπίτι ζει ένας άνθρωπος διαφορετικής εθνικότητας. Οι 5 ιδιοκτήτες πίνουν ένα συγκεκριμένο είδος ποτού ,καπνίζουν μια συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο. Όλοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια, διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και διαφορετικά είδη ποτών. Η ερώτηση είναι ποιός έχει το ψάρι; Στοιχεία: 1) Ο Άγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι. 2) Ο Σουηδός έχει ένα σκύλο. 3 ) Ο Δανός πίνει τσάι. 4) Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι. 5) Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ. 6) Αυτός που καπνίζει Pall Mall τσιγάρα έχει πουλιά για κατοικίδια. 7) Ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill. 8) Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα. 9) Ο Νορβηγός μένει στο 1ο σπίτι. 10) Αυτός που καπνίζει Blendsμενει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες. 11) Αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει Dunhill. 12) Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει Bluemasters πίνει μπίρα. 13) Ο Γερμανός καπνίζει Prince. 14) Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι. 15) Αυτός που καπνίζει Blends εχει ένα γείτονα που πίνει νερό. Ο Einstein έγραψε αυτό το γρίφο στον 20ο αιώνα. Υποστήριξε ότι το 98% των ανθρώπων δεν μπορούν να το λύσουν.

ΣΚΟΝΤΑΨΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΒΥΖΑΣ

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΒΥΖΑΣ – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 0-0 Ο ακατάλληλος αγωνιστικός χώρος και η συνεχής βροχή τους κράτησαν στο μηδέν Γνωρίζοντας πλέον όλοι στον Βύζαντα πως τα περιθώρια έχουν στενέψει όσον αφορά την υπόθεση της παραμονής στην κατηγορία, ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για όλα ώστε από το παιχνίδι με την Αγία Παρασκευή να ξεκινήσουν ένα νικηφόρο σερί καθώς το πρόγραμμα τους ήταν ευνοϊκό. Αυτό όμως δεν τους το επέτρεψε ο αστάθμιστος παράγοντας που λέγεται δυνατή και συνεχόμενη βροχόπτωση η οποία κατ’ επέκταση είχε μετατρέψει τον αγωνιστικό χώρο σε βάλτο. Μοιραίο ήταν και οι 22 ποδοσφαιριστές να ψάχνουν να βρουν λύσεις είτε μέσω μακρινών μπαλιών είτε μέσω στημένων φάσεων. Οι παίκτες του Βύζαντα μπήκαν παθιασμένοι για να καθαρίσουν το παιχνίδι και τα έδωσαν όλα όμως ο κακός αγωνιστικός χώρος όπως προαναφέραμε δεν τους επέτρεψε να γευθούν τη χαρά της νίκης. Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν το παιχνίδι ζητώντας πέναλτι στην πρώτη φάση που έγινε στην περιοχή των φιλοξενουμένων. Ήταν το 18ο λεπτό όταν τον Ιντζόγλου ανατράπηκε καθαρά από τον Κακλαμάνο όμως ο διαιτητής Ασπραδάκης αρνήθηκε το πέναλτι. Στο 29ο λεπτό έπειτα από μπαλιά πάσα του Ιντζόγλου στον Ατματζίδη ο τελευταίος έκανε παράλληλη σέντρα όμως και πάλι ο Αρχοντάκης πριν προλάβει ο Πιπεριάς και στείλει την μπάλα στα δίχτυα απέκρουσε. Η αναζήτηση του γκολ συνεχίστηκε με τους κιτρινόμαυρους να φθάνουν πολύ κοντά δύο φορές μία στο 30ο λεπτό όταν απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ατζματζίδη σε ευνοϊκή θέση κατέληξε άουτ και άλλη μία στο 45ο λεπτό όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θωμά η μπάλα και πάλι πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι τη μεγάλη ευκαιρία Και ενώ όλοι έβλεπαν τον Βύζα να πιέζει, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής είχε την μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ήταν 57ο λεπτό όταν από ασυννεοησία των Κατσούδα και Ούλμαν η μπάλα κόλλησε στο λασπωμένο τερέν με τον Λουκίνα (για την Αγία Παρασκευή) να πλασάρει σε κενή εστία και η μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βύζας απείλησε και πάλι όμως βολέ του Πάπιερνικ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 71ο λεπτό ο Σεμερτζίδης παραλίγο τραγωδία... Ο αγώνας στιγματίστηκε από δύο σοβαρούς τραυματισμούς ποδοσφαιριστών του Βύζαντα. Συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό ο Γιάννης Θωμάς χτύπησε σοβαρά στην ωμοπλάτη έπειτα από σπρώξιμο αντιπάλου μέσα στην περιοχή της Αγίας Παρασκευής, ενώ όλο το γήπεδο πάγωσε στο 70ο λεπτό όταν ο νεαρός αμυντικός Ανέστης Ρωμαϊδης γλιστρώντας στην περιοχή του Βύζαντα χτύπησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού του, με αποτέλεσμα να του γυρίσει η γλώσσα. Με την παρέμβαση τόσο του γιατρού του αγώνα όσο και του φυσιοθεραπευτή της ομάδας του Βύζαντα ο ποδοσφαιριστής σώθηκε και αφού ανέκτησε τις αισθήσεις του μεταφέρθηκε και προληπτικούς λόγους στο Θριάσιο νοσοκομείο όπου και έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις. Σύμφωνα με τους γιατρούς η κατάσταση του δεν εμπνέει ανησυχία. Από την ομάδα του Βύζαντα δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε. Όλοι τους υπερέβαλαν εαυτούς σε ένα χώρο ακατάλληλο για να παιχτεί ποδόσφαιρο δείχνοντας πόσο πολύ ήθελαν την νίκη. όλοι πάλεψαν μέσα στη λάσπη... Από την ομάδα του Βύζαντα δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε. Όλοι τους υπερέβαλαν εαυτούς σε ένα χώρο ακατάλληλο για να παιχτεί ποδόσφαιρο δείχνοντας πόσο πολύ ήθελαν την νίκη. Ήρωες και οι παίκτες των φιλοξενούμενων για τον ίδιο ακριβώς στο σκοπό. Επειδή και αυτοί έπαιξαν για 95 τουλάχιστον λεπτά κάτω από συνεχή βροχόπτωση χωρίς ο διαιτητής Ασπραδάκης να διανοηθεί να διακόψει το παιχνίδι, αφού ο αγωνιστικός χώρος δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις για να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων. Διαιτησία- Συνθέσεις Ο διαιτητής Ασπραδάκης ήταν μέτριος καταφέρνοντας σε έναν αγώνα πολύ δύσκολο για τους ίδιους τους ποδοσφαιριστές να τους εκνευρίσει ενώ παράπονα έχουν από αυτόν οι ποδοσφαιριστές του Βύζαντα καθώς στη φάση του 18ου λεπτού που προαναφέραμε αρνήθηκε καταφανέστατο πέναλτι. Κίτρινες κάρτες δέχθηκαν οι Σεμερτζίδης για τους γηπεδούχους και οι Λουκίνας και Ορφανίδης για τους φιλοξενούμενους. Βύζας: Ούλμαν, Κατσούδας (85ο Όκουε), Τσαγκαρογιαννάκης, Πιπεριάς, Ιντζόγλου, Ρωμαϊδης (70ο λ.τ. Πατσιονίδης), Θωμάς (60ο λ.τ. Σεμερτζίδης), Ατματζίδης, Παπαευθυμίου, Τζίμας, Πάπιερνικ. Αγία Παρασκευή: Αρχοντάκης, Μπεθάνης, Κακλαμάνος, Κούρος, Κολοβός, Μπούμπας, Φυτρος (78ο Κονε), Καραγιάννης, Λουκινάς, Ορφανίδης (86ο Ιορδανίδης), Καρούσης (58ο Χαινις). Πηγή : www.byzas.gr